Úspěch za hranicema České Republiky

Článek v českém jazyce

Nejlepší speciality od Sněžky a další

Najlepsze specjały spod Śnieżki i nie tylkoMaso, sýry, domácí alkohol – „Vyrobeno pod Sněžkou“ tyto a mnohé další výrobky můžete zkusit v pátek (8. září) na Radničním náměstí v Jelenia Gora, v 15. Regionální výstava produktů Tradičně byly uděleny ty nejzajímavější položky jídla a řemesel.

 

 

Na náměstí radnice stálo téměř sto stánků. Převládaly potraviny. Zájem o místní včelíny, klobásy a – tradičně – pivo z místních pivovarů: Miedzianka a Lwówek. Na stánku rodinných zahradníků „Wiarus“ byly koláče, přípravky a také … cuketa chleba. – Všechny tyto speciality jsou připravovány na základě zahradních produktů, – řekl Jerzy Lenard z tohoto stánku.
Tam byli vystavovatelé nejen z oblasti Śnieżka. Furora byla vyrobena z vepřového kotleta z Podlasie.
Tradiční porota ocenila nejzajímavější produkty oceněným firmám „Jelonki Karkonoskie“.
– Jsme rádi, že mnoho vystavovatelů, kteří v minulých letech byli odměněni i nadále, aby se dospělo a nastavit nové produkty do soutěže – řekl Leszek Supierz, viceprezident Krkonoše Regionální rozvojové agentury a jeden z porotců. – Existuje také mnoho nových vystavovatelů. Všechny zde uvedené potraviny jsou velmi chutné, ale zdravé.
V soutěži o přijatých „Nejzajímavější zboží Karkonosze“ Ocenění: Farm Pumpkins pro „okrasné okurky“, česky JM Koral pro „skleněných perlí“ a umělce Z Kowar, které jednají jako „Liściaki a rýmy.“
V soutěži o ocenění „Karkonosze potravinářský výrobek“ dostaly následující firmy Maso Rydval z České republiky na uzeniny bylinné, sladké a zdravé pro limonády a levandule Copper pivovaru na pivo Cycuch Janowicki.
– Vždycky dělají rozruch. Všude, kam pojawimy, je to jen spousta otázek – Grazyna Brass směje se Różyńca k Boleslawiec, který ceny předával okrasných okurek.. Vypadaly jako kombinace okurky a kaktusu.
Měla tři odrůdy této zeleniny: kiwano, fakír a okurka. Přiznává, že semínka, kterou přinesla. „Zajímalo by mě, jestli by nás tato továrna uvítala. A ona přijala, – vysvětluje. – Myslela jsem, proč s tím nesoutěžit.
Zdůrazňuje, že jsou to především dekorativní okurky, ale jsou také používány v moderní kuchyni jako přísady. Okurky byly jednou žvýkány jedním z zákazníků. – Vypadali fantasticky. A byly výborné – dodává žena.
– Spousta levandule, máty a nádechem citronu – prozrazuje recept na levandule limonády jiného vítěze – Małgorzata Greifenberg z Jagniątków. Žena v jejích sladkých dezertech používá zdravé doplňky ze své zahrady. – Jsem aktivní už rok. Takže lze říci, že je to dítě dítě – směje se. – Nevím, jestli je moje myšlenka na podnikání zasažena, ale faktem je, že se nám to líbí. Chceme jíst chutné, zdravé a nízké kalorie. A myslím, že tato pravidla splňují mé pochoutky.

Originál článku v polském jazyce

Najlepsze specjały spod Śnieżki i nie tylko

Najlepsze specjały spod Śnieżki i nie tylkoWędliny, sery, alkohole domowej receptury – te i wiele innych produktów można było skosztować w piątek (8 września) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze, podczas 15. Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”. Tradycyjnie, nagrodzono najciekawsze produkty spożywcze i elementy rękodzieła.

 

Na Placu Ratuszowym ustawiono blisko sto stoisk. Przeważały produkty spożywcze. Sporym zainteresowaniem cieszyły się miody z lokalnych pasiek, wędliny no i – tradycyjnie – piwo z lokalnych browarów: Miedzianka i Lwówek. Na stoisku Rodzinnych Ogródków Działkowych „Wiarus” były ciasta, przetwory a także… chleb z cukinii. – Wszystkie te specjały przygotowane są na bazie produktów z ogródków działkowych – tłumaczył Jerzy Lenard z tego stoiska. Byli wystawcy nie tylko z okolic Śnieżki. Furorę robiło stoisko z wędlinami z Podlasia.

Tradycyjnie już, jurorzy wyróżnili najciekawsze produkty, wręczając nagrodzonym firmom „Jelonki Karkonoskie”. – Cieszy nas to, że wielu wystawców, którzy w poprzednich latach byli nagradzani, przyjeżdżają nadal i wystawiają nowe produkty do konkursu – powiedział Leszek Supierz, wiceprezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i zarazem jeden z jurorów. – Jest też wielu nowych wystawców. Wszystkie prezentowane tu produkty spożywcze są bardzo smaczne, ale i zdrowe. W konkursie na „Najciekawszy Produkt Karkonoski” nagrody otrzymali: Farma Dyń za „Ogórki ozdobne”, czeski JM Koral za „Szklane Paciorki” oraz artystki z Kowar, występujące jako „Liściaki i rymowanki”.

W konkursie na „Karkonoski Produkt Spożywczy” wyróżnienia otrzymały następujące firmy: Maso Rydval z Czech za kiełbasę ziołową, Słodko i Zdrowo za lemoniadę lawendową i Browar Miedzianka za piwo Cycuch Janowicki.

– Zawsze robią furorę. Gdziekolwiek się nie pojawimy, to zaraz jest dużo pytań – śmieje się Grażyna Mosiądz z Różyńca k. Bolesławca, która zaprezentowała nagrodzone ozdobne ogórki. Wyglądały jak połączenie ogórka z kaktusem. Miała trzy odmiany tego warzywa: kiwano, fakir i gherkin. Przyznaje, że nasiona sprowadziła. – Byłam ciekawa, czy ta roślina przyjmie się u nas. I się przyjęła – tłumaczy. – Pomyślałam, dlaczego nie stanąć z tym do konkursu. Podkreśla, że są to przede wszystkim ogórki ozdobne, ale wykorzystywane są też w nowoczesnej kuchni jako dodatki. Ogórki kiwano zostały kiedyś nawet ukiszone przez jedną z klientek. – Wyglądały fantastycznie. I były smaczne – dodaje kobieta.

– Dużo lawendy, mięty, odrobina cytryny – zdradza przepis na lemoniadę lawendową inna laureatka – Małgorzata Greifenberg z Jagniątkowa. Kobieta w swoich słodkich deserach wykorzystuje zdrowe dodatki ze swojego ogrodu. – Działam dopiero od roku. Można więc powiedzieć, że jest to raczkujące dziecko – śmieje się. – Nie wiem, czy mój pomysł na działalność jest trafiony, ale faktem jest, że lubimy nowości. Chcemy jeść smacznie, zdrowo i nisko kalorycznie. I chyba te zasady spełniają moje przysmaki.